Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Menü

Hogyan hígítsuk az akril festéket?

Hogyan hígítsuk az akril festéket?

Ki ne szeretne különféle kreatív tevékenységeket végezni? Amennyiben valami újra vágynánk, érdemes szót ejteni az akril festékről, amely rendkívül kedvelt termék a hobbi művészek világában. De vajon hogyan használható és hogyan zajlik az akril festék hígítása? Ebből a cikkből minden kiderül! 

Az akril festék 

A termék egy vízbázisú festék, amely rendkívül jól fed, gyorsan szárad és szinte bármilyen anyagnál használható. Nagy előnye, hogy tartós színes felületet biztosít a termék számára, a megfelelő technikával pedig egyedi képeket és mintákat is varázsolhatunk az adott bútorra vagy tárgyra. Amennyiben kezdőként állnánk neki alkotni, remek választás az akril, hiszen ezt könnyen lehet javítani, a pillanatok alatt száradó rétegre egyszerűen csak fessük rá a következőt és már kész is.  

Akril festék hígítása 

A különböző anyagok akrilfestékkel való alkotása esetén gyakran szükség van hígítószerre is, hogy megfelelő állagot érhessünk el vele. Ha azonban nem helyesen választjuk ki a kiegészítőt, akkor nagyon rossz következményekkel is számolnunk kell. A nem megfelelő arányok, illetve a termék minősége is ronthat az összhatáson.  

Az akril gyártmányok vízbázisú festékek, a pozitív tulajdonságai miatt tökéletes megoldás a különböző felületek színezésére. A keverékeket használhatjuk rajzokhoz, dekorációkhoz, nem véletlen állnak rendelkezésünkre különféle hígító szerek. Az akril festék hígítása azonban nem nagy ördöngösség, pár dologra kell csak figyelni.  

Fontos tudni, hogy az akril oldat egy viszonylag sűrű termék, amelyhez legtöbb esetben valamilyen adalékanyagot kell használni, hogy elérhessük a megfelelő állagot. A legjobb minőségű hígító megvásárlásához azonban figyelmet kell szentelni az összetételre. Van azonban pár feltétel, aminek meg kell felelnie az adott kelléknek: 

  • Az első fontos szempont a hőmérséklet. Az akril esetében a hígításhoz 20 fokosnak kell lennie a folyadéknak.  

  • A másik feltétel pedig a szennyeződések eltávolítása. Nem árt desztillált vizet alkalmazni a festésnél, hiszen ez biztosan nem tartalmaz semmilyen idegen anyagot, illetve piszkot. Ha azonban nincs lehetőségünk ilyen folyadékot beszerezni, akkor a vizet mindenképpen forraljuk fel előtte, ezzel védve a keveréket.  

A hígítás jellemzői 

A megfelelő állag eléréséhez ismerni kell az arányokat, amelyek lehetővé teszik, hogy megfelelő keveréket kaphassunk. Az egyik ilyen arány az 1:2, tehát kér rész víz, egy rész festék. Ebben az esetben egy igencsak folyékony oldatot fogunk kapni. A másik az 1:1-es arány, amely tökéletesen illeszkedik bármilyen felületre. Minél hígabb tehát a folyadékunk, annál kevésbé tudjuk befedni egy-két réteggel a kiválasztott anyagot és felületet.  

Összegezve 

Az akril festék hígítása nem nagy ördöngösség, csak a megfelelő tisztaságú vízre, a tökéletes hőmérsékletre és az arányok ismeretére van szükségünk. Ez lehet 1:2, illetve 1:1 is, tehát két rész víz, egy rész festék, vagy éppen fele-fele a két oldatnak. Fontos, hogy az akril 20 fokos legyen, hiszen csak így érhető el a legjobb állag.